Komornicy, w przeciwieństwie do windykatora, zawsze pracują przy wybranym sądzie rejonowym w oparciu o ściśle uregulowane przepisy. Aby rozpocząć swoją pracę, muszą najpierw otrzymać tytuł wykonawczy z sądu. A jak znaleźć komornika ze swojego rejonu? I czy można go zmienić?

Gdzie znaleźć wykaz komorników?

Chcesz dowiedzieć się, ile jest kancelarii komorniczych w Twoim regionie? Szukasz sprawdzonych, rzetelnych informacji? Listy komorników sądowych najprościej jest poszukać w internecie, choć należy uważać na niezaufane źródła informacji, w których dane mogą być już nieaktualne. Są jednak trzy miejsca, w których zawsze znajdziesz rzetelne informacje:

  1. strony internetowe sądów rejonowych;
  2. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości;
  3. strona internetowa Krajowej Rady Komorniczej.

Jeśli szukasz komornika posiadającego siedzibę w Czeladzi, należy szukać jego danych na stronie internetowej Sądu Rejonowego w Będzinie (http://www.bedzin.sr.gov.pl), do którego przynależy. Wystarczy kliknąć zakładkę „Informacje” znajdującą się na stronie głównej, aby przejść do wykazu komorników. Możesz też sprawdzić, kiedy dokonano ostatnich zmian.

Wykaz komorników na stronie sądu rejonowego

Listę komorników pracujących na terenie całej Polski znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ms.gov.pl). Musisz przejść do zakładki „Rejestry i Ewidencje” i następnie do „Lista komorników sądowych”. Najprościej jest skorzystać z intuicyjnej wyszukiwarki, gdzie wystarczy wpisać miasto, aby wygenerować wykaz kancelarii komorniczych.

Wykaz komorników na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Ostatnim miejscem, gdzie zawsze na pewno odszukasz aktualne dane, to strona internetowa Krajowej Rady Komorniczej (https://www.komornik.pl/). Na stronie głównej znajduje się zakładka „Znajdź komornika”, a po przejściu na tę podstronę ukaże Ci się prosta wyszukiwarka. Jeśli chcesz szukać według miasta, musisz najpierw zaznaczyć tę opcję (automatycznie zaznaczone jest pole „Imię i nazwisko)”. Tutaj dodatkowo możesz przejrzeć dane dotyczące numeru konta bankowego, adresu ePUAP oraz właściwej Izby Komorniczej, do której przynależy kancelaria.

Wykaz komorników na stronie Krajowej Rady Komorniczej

Lista komorników w Czeladzi

W powyższy sposób w każdej chwili możesz samodzielnie sprawdzić wykaz komorników w wybranym mieście. Poniżej znajdziesz dodatkowo listę komorników posiadających siedzibę w Czeladzi – dane powstały w oparciu o informacje znajdujące się na stronie Krajowej Rady Komorniczej w dniu 10.11.2017.

Obecnie w Czeladzi działalność prowadzi dwóch komorników: Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Będzinie Małgorzata Kicińska – Kij oraz Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Będzinie Przemysław Wojnowski. Niezbędne informacje na ich temat znajdziesz w Tabeli 1.

Tabela 1. Komornicy w Czeladzi

Dane Małgorzata Kicińska-Kij Przemysław Wojnowski
Adres ul. Wojkowicka 2
42-500 Czeladź
Rynek 2/8
41-250 Czeladź
Telefon Tel. 032-763-35-10
Fax 32 763-35-0
Tel. 32 307 43 33
Email czeladz@komornik.pl bedzin.wojnowski@komornik.pl
Adres www Brak danych http://komornik-wojnowski.pl/
Konto bankowe PKO Oddział 1 w Sosnowcu:
6810202498000081020129623
ING Bank Śląski: 74105012301000009031097521

Komornik w Będzinie czy w Czeladzi?

Należy zaznaczyć, że zarówno kancelaria komornicza Małorzaty Kicińskiej-Kij, jak i Przemysława Wojnowskiego działa przy Sądzie Rejonowym w Będzinie, a więc od tej instytucji otrzymuje tytuły wykonawcze umożliwiające wszczęcie postępowanie egzekucyjnego. Ich siedziba mieści się jednak w Czeladzi, co może być dużym ułatwieniem dla osób mieszkających w tej miejscowości oraz w okolicy, którzy mając właściwego komornika na miejscu, nie muszą jeździć do Będzina, .

Czy można wybrać komornika?

Jeśli kierujesz sprawę do sądu przeciwko swojemu dłużnikowi, musisz najpierw uzyskać tytuł egzekucyjny, a następnie tytuł wykonawczy (komornik może podjąć pracę dopiero wtedy, gdy dostarczysz mu tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny uzupełniony o klauzulę wykonalności). Gdy to się uda, sprawa kierowana jest do właściwego komornika. Musisz jednak wiedzieć, że masz prawo do jego wyboru, ale tylko w określonych sytuacjach.

W przypadku egzekucji z nieruchomości nie ma możliwości wyboru komornika – zawsze egzekucję przeprowadza urzędnik, w którego okręgu nieruchomość jest położona. W innych wypadkach możesz jednak samodzielnie wybrać komornika, który będzie prowadzić Twoją sprawę, choć musisz liczyć się z tym, że jeśli będzie mieć on zaległości w swoim rewirze większe niż sześć miesięcy, może Ci odmówić. Gdy się zgodzi na wszczęcie postępowania, a sprawa toczy się w innym mieście, to Ty ponosisz koszty związane z dojazdem, nocowaniem etc.

A czym się kierować podczas wyboru komornika? Można by założyć, że młody urzędnik z większym zaangażowaniem zabierze się do wykonywania zadań. Jednak wiele osób uważa, że w przypadku egzekucji liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz efektywność podjętych działań, dlatego warto się zapytać o to, jaka była skuteczność egzekucji w poprzednim roku kalendarzowym. Istotne jest również to, czy komornika posiada dostęp do nowoczesnych systemów ułatwiających ściąganie majątku, czyli np. do OGNIVO (system do sprawdzania rachunków bankowych), CEPIK, elektroniczny dostęp do Ksiąg Wieczystych etc. Możliwość skorzystania z takich baz danych w znaczny sposób przyśpiesza egzekucję. A w tym wypadku najbardziej liczy się czas.

Dlatego jeśli chcesz samodzielnie wybrać komornika, rzetelnie sprawdź wszystkie informacje o nim i zastanów się, czy na pewno będzie to dla Ciebie opłacalne.