Zbliżające się Święta to czas, w którym wiele osób liczy na dodatkowe świadczenia od pracodawców, takie jak bony czy premie świąteczne. Jednak dla osób z zajęciami komorniczymi pojawia się pytanie: czy komornik ma prawo zająć tego rodzaju świadczenia socjalne w ramach egzekucji? Jak przepisy podchodzą do kwestii bonów i premii na Święta? Czy istnieje możliwość ich zabezpieczenia? Wyjaśniamy powyższe kwestie w artykule.
Czym jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?
Zanim odpowiemy na pytanie, czy komornik może zająć bony świąteczne otrzymane przez dłużnika lub przysługującą mu premię, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się nieco więcej o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Został on stworzony przez pracodawców w celu wspierania osób zatrudnionych. W ramach tego funduszu pracownicy mogą otrzymywać bony świąteczne, dofinansowania wypoczynku, a także inne formy pomocy finansowej. ZFŚS jest obowiązkowy w większych firmach, które zatrudniają powyżej 50 osób na pełny etat. Natomiast dla mniejszych przedsiębiorstw jego stworzenie pozostaje dobrowolne. Warto pamiętać, że środki z tego funduszu są wykorzystywane wyłącznie na cele socjalne, a ich wysokość zależy od liczby zatrudnionych osób i ich sytuacji materialnej.
Czy komornik może zająć bony świąteczne?
Zastanawiasz się, czy bony świąteczne przyznawane pracownikom mogą podlegać zajęciu przez komornika? Tak naprawdę wszystko zależy od źródła ich finansowania. Jeżeli pochodzą one z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), to nie są traktowane jak wynagrodzenie za pracę, więc mogą zostać zajęte w pełnej wysokości. Natomiast w przypadku bonów finansowanych bezpośrednio przez pracodawcę w ramach wynagrodzenia dodatkowego obowiązują ograniczenia wynikające z przepisów Kodeksu pracy dotyczące egzekucji komorniczych. Warto zwrócić uwagę, że pełnomocnik sądowy musi dokładnie wskazać, jakie środki chce zająć i na jakiej podstawie prawnej opiera swoje działania. W takim przypadku pracodawca otrzymuje od organu egzekucyjnego zawiadomienie o konieczności przekazania odpowiedniej kwoty na poczet zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Należy pamiętać, że dłużnik ma prawo monitorować swoją sytuację finansową i sprawdzać, jakich świadczeń nie może zająć komornik.
Czy premia świąteczna podlega egzekucji komorniczej?
Wiedząc, co może zająć komornik, należy pamiętać, że najczęściej w pierwszej kolejności zabezpiecza on konto bankowe osoby zadłużonej i otrzymywane przez nią zarobki. Premia świąteczna jest traktowana jako część wynagrodzenia za pracę, dlatego też podlega ona egzekucji. W przypadku długów niealimentacyjnych komornik może zająć do 50% pensji dłużnika, natomiast jeśli ma on zobowiązania alimentacyjne, często organ egzekucyjny zabezpiecza do 60% jego zarobków.
Warto mieć na uwadze, że ostateczna kwota, jaką osoba zadłużona zachowuje, musi wynosić co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Biorąc pod uwagę to, ile może zająć komornik w 2024 roku, po potrąceniach do dyspozycji dłużnika powinna pozostać suma 3225 zł netto, która jest ustawowo chroniona od zajęcia. Zazwyczaj pracodawca wypłaca premię świąteczną w formie świadczenia pieniężnego na konto bankowe osoby zadłużonej, dlatego też organ egzekucyjny ma prawo objąć ją zajęciem razem z innymi wpływami na rachunek.
Jak komornik może zająć premie i bony świąteczne?
Proces zajęcia premii czy też bonów świątecznych przez komornika odbywa się na podstawie wydanego przez sąd tytułu wykonawczego, który pozwala na podjęcie działań egzekucyjnych. Dokument ten dokładnie określa, z jakich składników majątku osoby zadłużonej powinny zostać ściągnięte zaległe zobowiązania. Zastanawiając się, jak wyglądają czynności egzekucyjne komornika, należy pamiętać, że wysyła on zawiadomienie do dłużnika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. W piśmie tym pełnomocnik sądowy wskazuje, jaka wysokość wynagrodzenia osoby zadłużonej podlega zajęciu, a także które świadczenia obejmuje. Na podstawie tytułu wykonawczego organ egzekucyjny kieruje też żądanie do pracodawcy dłużnika, aby przekazał on część otrzymywanej przez niego pensji wraz z dodatkami pieniężnymi albo w formie bonów.
Czy można zabezpieczyć bony i premię przed zajęciem komorniczym?
Ochrona bonów i premii świątecznych przed zajęciem komorniczym jest możliwa, chociaż z reguły zależy od rodzaju świadczenia i jego źródła finansowania. Warto pamiętać, że od egzekucji komorniczej nie można się odwołać, dlatego, aby zabezpieczyć środki, dłużnik powinien monitorować swoje zadłużenie i na bieżąco regulować zobowiązania. Dobrym rozwiązaniem wydaje się również podjęcie negocjacji z wierzycielami w celu ustalenia korzystniejszych warunków spłaty. Osoba zadłużona ma prawo skonsultować się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, jakie świadczenia może zająć komornik, a które są wyłączone spod egzekucji. W ten sposób będzie miała ona większą szansę, żeby skutecznie dochodzić swoich praw.
Premie świąteczne są traktowane jako część wynagrodzenia za pracę, dlatego też komornik ma prawo zabezpieczyć otrzymane przez dłużnika środki podobnie jak jego pensję. Natomiast bony mogą zostać w całości zajęte przez pełnomocnika sądowego podczas przeprowadzania czynności egzekucyjnych. Naszym zdaniem przy wysokim zadłużeniu dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie ze wsparcia kancelarii prawnej, która będzie w stanie wyjaśnić wszystkie zawiłe kwestie.