Są osoby, które w pewnym momencie swojego życia muszą skorzystać z pomocy komornika. Komornik to osoba, która egzekwuje dług, jakiego nie udało się nam odzyskać. Jak wygląda procedura komornicza, i kiedy możemy wybrać sobie komornika? Odpowiadamy.
- Po co nam komornik?
- Jak wygląda procedura komornicza?
- Czy można wybrać sobie komornika?
- Jak znaleźć komornika na Śląsku?
Po co nam komornik?
Zanim skorzystamy z pomocy komornika, warto mieć świadomość, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym i działa na zlecenie właściwych organów. Oznacza to, że specjalista działający przy sądzie rejonowym, może egzekwować należność (długi prywatne lub firmowe) na podstawie orzeczenia sądu. W przypadku, kiedy sąd uzna, że należy wszcząć procedurę egzekucyjną, do akcji wkracza komornik. Najpierw jednak dłużnik ma szansę uregulować dług. Następnie, jeśli tego nie zrobi, rozpoczyna się proces odzyskiwania długu. Aby poszedł on sprawnie, warto współpracować z komornikiem jeszcze przed samym postępowaniem, podając między innymi jak najwięcej danych dotyczących dłużnika.
Jak wygląda procedura komornicza?
Aby rozpocząć procedurę komorniczą w przypadku, kiedy nie możemy odzyskać należności, należy najpierw zwrócić się do sądu. W toku postępowania przygotowywany jest nakaz zapłaty, do którego może odnieść się dłużnik. Warto tutaj zaznaczyć, że nie musi on od razu płacić całości długu, jest tutaj jeszcze miejsce na negocjacje. Dopiero kiedy dłużnik nie podejmuje żadnych kroków, żeby wyjaśnić sytuację i uregulować długi, z nakazem sądowym możemy udać się do komornika. Na tym etapie możemy wybrać specjalistę, spośród komorników pracujących przy danym sądzie – pomoże nam w tym między innymi wyszukiwarka na stronie Krajowej Rady Komorniczej.
Egzekucja komornicza składa się z kilku etapów i pierwszym jest oszacowanie majtku dłużnika. Jeśli dłużnik posiada jakieś nieruchomości, wystawia się je na sprzedaż. Dopiero w następnej kolejności następuje zajęcie konta przez komornika. Dobrze jednak mieć świadomość, że komornik nie może zająć całości wypłaty – warto wcześniej przeczytać, ile może zabrać komornik. Generalnie, komornik ma obowiązek zostawić na naszym koncie pieniądze, które zapewnią nam przetrwanie.
Czy można wybrać sobie komornika?
Jak już zostało wspomniane, wybór komornika jest możliwy. Działamy jednak w obrębie sądu rejonowego, który musi wydać nakaz zapłaty i skierować sprawę na tory prawne. Tutaj główną zasadą jest to, że każdy komornik działa na terenie swojego rewiru, to jest przy wskazanym sądzie rejonowym. W danym rejonie dostępnych jest kilku komorników. Wykaz wszystkich komorników działających na terenie Polski, prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeśli jednak szukamy komornika dedykowanego naszej sprawie, powinniśmy użyć wspomnianej już wyszukiwarki komorników, dostępnej na stronie Krajowej Rady Komorniczej.
Warto tutaj zaznaczyć, że w większości przypadków, musimy wybrać właśnie komornika związanego z konkretnym rewirem, jednak w przypadku spraw o nieruchomość, decyduje położenie danego budynku (egzekucję musi wykonywać komornik związany z rejonem jego położenia). Komornik wybrany przez wierzyciela nie może, poza pewnymi wyjątkami, odmówić przyjęcia sprawy.
Wiele osób szuka komornika po hasłach: skuteczny komornik Śląsk, czy też najlepszy komornik Śląsk. W takim przypadku tym bardziej istotne jest jednak sprawdzenie, w jakim dokładnie rewirze możemy szukać komornika, który zajmie się naszą sprawą.
Jak znaleźć komornika na Śląsku?
Jeśli szukamy komornika na Śląsku, należy najpierw dokładnie ustalić rejon, w jakim będzie odbywać się nasza sprawa. Śląsk do duże województwo i komornicy działają tylko w obrębie sądów, przy których prowadzą działalność. Na innym rewirze będzie więc działał komornik Czeladź, na innym komornik z Katowic. Aby znaleźć komornika na Śląsku, należy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Krajowej Rady Komorniczej i zaznaczyć odpowiednie miasto. Warto w tym przypadku dokładnie przestudiować nakaz komorniczy i sprawdzić, w obrębie jakich miast czy dzielnic działa wyrok sądu. Warto, zanim rozpoczniemy zlecenie sprawy komornikowi, skonsultować się z nim pokazując nakaz, aby zweryfikował, czy ma możliwości techniczne, aby zająć się tą sprawą.
W wyborze komornika warto kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem. Wielu komorników ma na swoich profilach wyszczególnioną ilość przeprowadzonych egzekucji. Zawsze warto również zwrócić uwagę na opinie dotyczące danego komornika, dostępne chociażby w Internecie. W większych miastach mamy oczywiście dużo większy wybór różnego rodzaju specjalistów, więc będziemy mogli wybierać spośród wielu komorników. Problemem może być znalezienie komornika w małej miejscowości, tutaj jednak również nie powinniśmy martwić się na zapas — komornik to zawód zaufania publicznego, jeśli więc usługa byłaby wykonana nieprofesjonalnie, zawsze mamy możliwość napisania skargi na komornika.