Choć licytacje komornicze to dobry sposób na zakup nieruchomości, pojazdów lub wartościowych przedmiotów za stosunkowo nieduży procent ich wartości, wciąż mało osób zainteresowanych w nich uczestniczy, przez co skuteczność aukcji jest niska. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy, gdzie i takie licytacje się odbywają. A jak to sprawdzić?

Co można kupić na licytacji komorniczej?

Zanim zaczniesz szukać licytacji komorniczej, sprawdź, co możesz na niej kupić. W praktyce okazuje się, że komornik może sprzedać prawie cały majątek dłużnika, który uda się spieniężyć w celu odzyskania należności. Czemu prawie cały? Bo jest kilka przedmiotów, których nie można zająć.

Egzekucji komorniczej nie podlegają m.in.: przedmioty codziennego użytku, które są niezbędne dla dłużnika i członków rodziny będących na jego utrzymaniu, a także zapasy żywności na okres jednego miesiąca. Nie można zajęć również narzędzi służących do wykonywania pracy zarobkowej (zasada ta nie dotyczy pojazdów mechanicznych), a także przedmiotów niezbędnych do nauki czy wykonywania praktyk religijnych.

Oprócz tego na licytacji komorniczej może pojawić się wszystko, co posiada jakąś wartość i w ocenie tego funkcjonariusza publicznego może się sprzedać. I choć są przypadki, w których na licytacji pojawiają się skrzynki drewniane za kilkadziesiąt groszy, krzesła biurowe, których wartość nie przekracza 50 zł czy nawet… spinacze biurowe, to zdecydowanie większość licytacji komorniczych dotyczy sprzętów posiadających o wiele wyższą cenę, jak np. telewizorów, laptopów, telefonów czy samochodów.

Jednak najbardziej pożądanym przedmiotem licytacji komorniczej są nieruchomości, które można zakupić za bezcen. I to głównie z ich powodu wiele osób interesuje się tym, kiedy i gdzie organizowane są akcje publicznej sprzedaży majątku dłużnika.

Gdzie udostępniane są informacje o licytacjach komorniczych?

Największym problemem, związanym ze znalezieniem licytacji komorniczych jest to, że według przepisów informacja o nich musi pojawić się na co najmniej dwa tygodnie przed terminem w budynku sądowym oraz w lokalu organu gminy. Są to jednak dwa miejsca, do których niewiele osób kieruje swoje kroki… A więc gdzie jeszcze szukać?

Oczywiście w internecie! Najbardziej podstawowym źródłem informacji jest serwis Krajowej Rady Komorniczej, chociaż coraz więcej komorników informuje o przeprowadzanych przez nich licytacjach na swoich stronach internetowych. Powstają również portale, gdzie zbierane są takie dane, choć ze względu na to, że nie funkcjonują zgodnie z odgórnymi przepisami, nie zawsze będą najbardziej aktualnym i rzetelnym źródłem.

Jest jeszcze jeden sposób na publiczne zamieszczanie informacji o aukcjach – mogą pojawić się w środkach masowego przekazu, takich jak radio lub telewizja, istnieje jednak jeden warunek – wierzyciel lub dłużnik musi najpierw wystosować odpowiedni wniosek oraz zobowiązać się do pokrycia kosztów z tym związanych. Wtedy komornik ma prawo umieścić ogłoszenie o licytacji we wskazany we wniosku sposób.

Obwieszczenia o licytacjach

Dużym ułatwieniem dla poszukujących jest serwis Obwieszczenia o licytacjach tworzony przez Krajową Radę Komorniczą (znajdziesz go pod adresem: licytacje.komornik.pl). Serwis powstał w wyniku wprowadzenia nowych przepisów, zgodnie z którymi KRK obligatoryjnie musi zamieszczać obwieszczenia o licytacjach nieruchomości na swojej strony. Projekt ten jednak poszedł o krok dalej.

Na wspomnianej stronie można wyszukać zarówno informacje o aukcjach nieruchomości, jak i ruchomości. Nieruchomości podzielone są na: domy, garaże i miejsca postojowe, grunty, lokale użytkowe, magazyny i hale, mieszkania, nieruchomości oraz statki morskie. Uwzględniane są też takie ruchomości jak: antyki i sztuka, biżuteria i zegarki, łodzie i jachty, maszyny rolnicze, maszyny przemysłowe, meble, motocykle, skutery i quady, odzież, przyczepy i naczepy, samochody ciężarowe, samochody osobowe, sprzęt AGD, sprzęt komputerowy, sprzęt RTV oraz surowce. Ponadto dzięki kategorii pozostałe ruchomości można znaleźć przedmioty nie mieszczące się w żadnej z tych grup.

A jak korzystać z wyszukiwarki? Można określić typ mienia, kategorię, województwo, miasto, datę licytacji oraz wybrane przez siebie słowo kluczowe. Ponadto dzięki wyszukiwaniu zaawansowanemu możliwe jest bardziej dokładne sprecyzowanie zapytania, np. poprzez cenę wywoławczą, kancelarię i sąd, typ licytacji oraz to, czy przedmiot podlega podatkowi VAT.

Osoby, które interesują się tym zagadnieniem i śledzą najnowsze obwieszczenia, mogą zapisać się do newslettera.

Jakie są opłaty za przeprowadzenie licytacji komorniczej?

Za przeprowadzenie licytacji komorniczej pobierana jest opłata w wysokości 3% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę aukcji. Ponadto wyróżnia się opłaty egzekucyjne w wysokości 15% lub 8%, które odliczane są od wartości ściągniętego zadłużenia. Dlatego to, ile komornik zarabia na licytacjach zależy w głównej mierze od jego skuteczności. Więcej informacji o tym, ile zarabia komornik znajdziesz w naszym artykule:…