Bywają w życiu sytuacje, w których musimy skorzystać z pomocy komornika. Jeśli nasz wierzyciel zalega z długiem, może być to nieodzowne – najpierw jednak powinniśmy wykorzystać inne możliwości odzyskania naszej należności. Jeśli nie jest to możliwe, warto skorzystać z pomocy dobrego komornika. Czy i jak możemy wybrać komornika na Śląsku?
Co robi komornik?
Komornik jest zawodem zaufania publicznego. Oznacza to, że udając się do niego, możemy być pewni, że dołoży on wszelkich starań, aby nasz dług odzyskać. Są jednak również regulacje, które mówią na przykład o tym, ile może zabrać komornik, oraz jak wygląda procedura komornicza, czy zajęcie konta przez komornika. Zasadniczo pierwszym krokiem do odzyskania długu na drodze sądowej jest złożenie pisma w sądzie rejonowym, przy którym działa dany komornik. W następnej kolejności do dłużnika wysyła się zawiadomienie o wszczęciu postępowania – na tym etapie może on jeszcze uregulować dług i uniknąć postępowania komorniczego. Jeśli jednak od takiej osoby nie ma żadnych wieści, zaczyna się postępowanie komornicze, które może polegać na zajęciu konta przez komornika lub aneksji nieruchomości. Jeśli chcemy szybko odzyskać dług, warto współpracować z komornikiem na każdym etapie sprawy. W jaki sposób? Przede wszystkim warto dostarczyć kancelarii wszystkie dane dłużnika, a także poinformować go o wszystkich okolicznościach, w jakich powstało narośnięcie długu. Należy podać jak najdokładniejsze dane odnośnie miejsca, gdzie dłużnik może obecnie przebywać.
Czy mogę wybrać komornika sądowego?
Z wyborem komornika nie jest prosto – jego działanie określa bowiem ustawa o komornikach sądowych, zgodnie z którą komornik działa wyłącznie na terenie swojego własnego sądu rejonowego. Ta sama ustawa mówi jednak, że wierzyciel ma prawo do wyboru własnego komornika, jednak tylko w obrębie terytorium jego rewiru komorniczego. Wyjątkiem są sprawy o nieruchomości, gdy komornik może działać poza swoim rewirem.
Aby wybrać najlepszego komornika na Śląsku, należy skorzystać z dostępnej na stronie sądu rejonowego wyszukiwarki. Dzięki niej będziesz mieć dostęp do wszystkich komorników działających w konkretnym rewirze. Możesz wybrać każdą osobę, a komornik z zasady nie może odmówić przyjęcia sprawy, zdarzają się jednak wyjątki.
Skuteczny komornik Śląsk – jak go wybrać?
Być może, jeśli masz trudną sprawę, zastanawiasz się, jaki jest najlepszy komornik na Śląsku. Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, ponieważ zależnie od rejonu, działa w konkretnym rewirze kilku komorników, a każdy z nich może być dobrym specjalistą. Na pewno warto wiedzieć, że komornik musi skończyć studia prawnicze, a następnie zrobić aplikację komorniczą oraz ukończyć egzamin komorniczy. To ona pozwala legalnie działać w zakresie prawa komorniczego. Aby zostać komornikiem, należy także mieć nieposzlakowaną opinię oraz brak spraw karnych – komornik to zawód zaufania publicznego.
Komornik działa przy sądzie rejonowym i skład jego kompetencji wchodzi wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne (czyli to, z czym najmocniej kojarzymy komornika), co sprawia, że jest on jednocześnie organem egzekucyjnym w sprawach o odzyskiwanie długu. W skład kompetencji komornika wchodzi również doręczanie zawiadomień sądowych oraz sprawowanie nadzoru nad licytacjami komorniczymi.
Warto wiedzieć, że dobry komornik to przede wszystkim taki, który ma na koncie co najmniej kilka udanych spraw – im więcej, tym lepiej. Nie bez znaczenia są także opinie klientów, które mogą być wyznacznikiem zadowolenia klientów z obsługi przez danego komornika. Warto poczytać o konkretnym komorniku, zanim zdecydujemy się taką osobę wybrać z dostępnej bazy.
Czy komornik sądowy może odmówić egzekucji komorniczej?
Zasadniczo, według dziennika ustaw (art. 10), komornik nie może odmówić wierzycielowi przyjęcia sprawy, jeśli jest ona prowadzona w danym rewirze. Oczywiście jednak są od tej reguły odstępstwa – odmowa jest możliwa, jeśli liczna wniosków egzekucyjnych, jakie wpłynęły w danym roku do kancelarii komorniczej od wierzyciela przekroczyła 100. W takim przypadku wierzyciel musi szukać innego komornika. Natomiast, niezależnie od ilości spraw, jakie wpłynęły do kancelarii od danego wierzyciela, jeśli liczba wniosków w danym roku przekroczyła 5000, a skuteczność egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35 procent, kancelaria może odmówić przyjęcia sprawy. Natomiast niezależnie od skuteczności egzekucji w roku poprzednim, komornik może nie przyjąć sprawy, jeśli łączna liczba wniosków w danym roku przekroczyła 10 000.
Znalezienie dobrego komornika jest bardzo ważne i to od tego wyboru może zależeć powodzenie sprawy. Jeśli ważne jest dla nas odzyskanie długu, powinniśmy spędzić trochę czasu nad poszukiwaniem odpowiedniej osoby.