Chcesz doprowadzić do egzekucji majątku dłużnika, a nie wiesz, jaki komornik przynależy do Twojego regionu? Zależy Ci na skutecznym i szybkim odzyskaniu długu? Sprawdź wykaz komorników w Będzinie oraz dowiedz się, co to jest właściwość komornika i czym się kierować przy jego wyborze.

Co to jest właściwość komornika?

Komornicy swoją pracę wykonują przy sądzie rejonowym i sprawy, którymi się zajmują, dotyczą ich rewiru (który może obejmować jeden lub kilka sądów rejonowych).

Aby jednak komornik mógł zostać powołany z urzędu, należy sprawdzić, czy jest właściwy rzeczowo i miejscowo do przyjęcia sprawy. Właściwość rzeczowa oznacza zakres kompetencji pomiędzy sądem, a komornikiem i w tym wypadku rzadko dochodzi do niejasności.

Natomiast właściwość miejscowa będzie uzależniona od tego, z jakich części majątku ma być dokonana egzekucja. Jeśli zajmowana jest ruchomość lub nieruchomość, a także wyposażenie lokali i pomieszczeń, sprawa przynależy do komornika działającego w rewirze, gdzie te składowe majątku się znajdują.

Gdy egzekucja jest wykonywana z wynagrodzenia lub rachunku bankowego, sprawą zajmuje się komornik działający w rewirze, w którym widnieje miejsce zamieszkania dłużnika.

Przepisy określają też, że komornik nie może odmówić wniosku o wszczęcie egzekucji, jeśli jest to jego właściwość miejscowa.

Wykaz komorników w Będzinie

Przy Sądzie Rejonowym w Będzinie działa siedmiu komorników, z czego dwóch posiada swoją siedzibę w Czeladzi. Ich listę oraz dane teleadresowe można znaleźć w tabeli poniżej.

Imię i nazwisko Miasto Adres Nr telefonu Adres mailowy Adres strony internetowej
Ryszard Huras Będzin
42-500
ul. Joselewicza 8a Tel/Fax 32 – 267-68-16 Brak informacji Brak informacji
Anna Jagniątkowska Będzin
42-500
ul. Potockiego 2 Tel/Fax 32 – 267-89-19 Brak informacji Brak informacji
Małgorzata Kicińska-Kij Czeladź
41-250
ul. Wojkowicka 2 Tel 32 – 763-35-10
Fax 32 – 763-35-01
Brak informacji Brak informacji
Przemysław Nowiński Będzin
42-500
ul. Małachowskiego 8/1b Tel/Fax 32 – 764-80-87 Brak informacji Brak informacji
Piotr Sikorski Będzin
42-500
ul. Sączewskiego 15 Tel. 32 – 761-94-59 bedzin.sikorski@komornik.pl http://komorniksikorski.pl/
Sebastian Służałek Będzin
42-500
ul. Modrzejowska 19 Tel. 32 363-43-10
Kom. 785-343-414
bedzin.sluzalek@komornik.pl http://komorniksluzalek.pl/
Przemysław Wojnowski Czeladź
41-250
ul. Rynek 2/8 Tel. 32 – 307-43-33 bedzin.wojnowski@komornik.pl http://komornik-wojnowski.pl/

Jak wybrać komornika?

Istnieje możliwość samodzielnego wyboru komornika z wyłączeniem spraw o egzekucję nieruchomości. W takich sytuacjach można wybrać komornika spoza swojego rewiru, jeśli wierzyciel uzna, że jego skuteczność może być wyższa.

Trzeba jednak wiedzieć, że komornik ma prawo odmówić przyjęcia wniosku spoza jego rewiru, jeśli posiada zaległości w egzekucjach przekraczające sześć miesięcy.

Wybór komornika powinien być też przemyślany, ponieważ wszystkie koszty związanie z transportem, czy noclegiem urzędnika będzie musiał pokryć wierzyciel. A jak sprawdzić efektywność komornika? Można dowiedzieć się jaka była skuteczność egzekucji w poprzednim roku oraz dopytać, czy komornik prowadzi sprawy w terenie.