Prowadzone są wobec ciebie egzekucje komornicze, a ty nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak wysokie jest zadłużenie? Nie martw się, jest prosty sposób na to, aby to zweryfikować. Wyjaśnimy, jak sprawdzić zadłużenie u komornika.

Egzekucje komornicze

Na początku warto sobie uświadomić, że zadłużenie komornicze nie bierze się „znikąd”. Wobec dłużnika prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, które ma na celu zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Aby móc rozpocząć egzekucję, kancelaria komornika w pierwszej kolejności wysyła zawiadomienie o jej wszczęciu. Znajdziesz w nim informację o wysokości należności. Uwzględniona zostaje nie tylko należność, która podlega egzekucji, ale także odsetki, koszty postępowania sądowego oraz koszty postępowania klauzulowego.

Aczkolwiek, im dłużej trwa postępowanie (egzekucja jest nieskuteczna), tym zadłużenie się powiększa o kolejne odsetki oraz koszty komornicze. Z tego względu często dłużnicy nie wiedzą, jaka kwota pozostała im do uregulowania. Wtedy zadają sobie pytanie: jak sprawdzić, ile mam do spłaty u komornika? I my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Rejestr dłużników

Jak sprawdzić, ile ktoś ma długu? W pierwszej kolejności warto zweryfikować swoje zobowiązania w bazach dłużników, takich jak BIK, KRD lub ERIF. Możesz wnioskować o wygenerowanie raportu, aczkolwiek tu od razu uprzedzamy, że konieczne będzie uiszczenie opłaty za to.

W przypadku BIK (Biura Informacji Kredytowej), jednorazowe pobranie raportu to koszt 39 zł. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest twoja historia kredytowa. Jeśli wiesz, że długi pochodzą także z ubezpieczalni, firm leasingowych, czy administracji rządowej, wtedy lepiej sprawdzić zadłużenie w KRD (Krajowym Rejestrze Długów). W bazie ERIF BIG (ERIF Biuro Informacji Gospodarczej) dostępne są informacje o długach uzyskanych z rynku finansowego, bankowego, multimedialnego czy telekomunikacyjnego. W tym wypadku raz na sześć miesięcy możesz za darmo sprawdzić, czy zalegasz z płatnościami.

Weryfikacja baz dłużników to dobry sposób na sprawdzenie zadłużenia, gdy powstało ono przede wszystkim na skutek zaciągania i niespłacania pożyczek, kredytów. Aczkolwiek nie znajdziesz tam informacji o kosztach wynikających z prowadzenia postępowania sądowego, komorniczego, czy o długach alimentacyjnych.

Zadłużenie komornicze – jak sprawdzić?

Informacja o stanie zadłużenia jest jawna, co oznacza, że komornik nie może jej zataić. Jak przed chwilą wspominaliśmy, znajdziesz ją m.in. w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji komorniczej, z wyszczególnieniem wszystkich jej składowych. A co zrobić, gdy postępowanie trwa już kilka miesięcy, a nawet lat i nie wiesz, do jakiej wysokości kwota ta urosła? Wystarczy wysłać pismo do komornika, a dokładniej wniosek o stanie zadłużenia.

Możesz skorzystać ze wzoru dostępnego w internecie lub napisać go samodzielnie, co nie jest trudne. We wniosku należy uwzględnić:

  • miejscowość i aktualną datę;
  • swoje dane osobowe;
  • dane firm, u których masz dług;
  • dane komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjnego;
  • sygnaturę akt;
  • czytelny podpis.

Główną część wniosku będzie stanowić jego opis. Wystarczy, że poprosisz w nim o udzielenie informacji o aktualnym stanie zadłużenia.

Jeśli chcesz mieć pewność, że komornik otrzymał twój wniosek, warto wysłać go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Musisz wiedzieć, że urzędnik ten nie ma obowiązku udzielenia informacji, jeśli prosisz o nie podczas rozmowy telefonicznej, czy mailowej, dlatego najskuteczniejszym sposobem jest złożenie tego pisma do komornika.

W sytuacji, gdy mimo wysłania wniosku, nie otrzymasz odpowiedzi, możesz złożyć skargę na czynności komornika, która również powinna mieć formę pisemną.

Ponadto warto wiedzieć, że komornik jest zobowiązany do podania pełnej kwoty zadłużenia za każdym razem, gdy wysyła pismo do dłużnika.

Zajęcie egzekucyjne – jak sprawdzić?

Postępowanie egzekucyjnego może być prowadzone z różnych składników twojego majątku. Najczęściej mówi się jednak o egzekucji z rachunku bankowego. Na czym to polega? Określona kwota na twoim kocie podlega blokadzie, co oznacza, że nie możesz z tych środków korzystać. Dotyczyć to może zarówno konta osobistego, jak i wspólnego oraz firmowego. Blokada następuje na skutek zawiadomienia banku o zajęciu egzekucyjnym.

Jak sprawdzić, ile wynosi aktualne zajęcie na rachunku? Wystarczy zalogować się w aplikacji mobilnej lub na koncie internetowym w swoim banku. Najczęściej informację o tym znajdziesz w skrzynce wiadomości, będzie tam zarówno kwota zajęcia, jak i dane kontaktowe organu egzekucyjnego. Możesz też udać się do oddziału banku lub zadzwonić na infolinię, aby pozyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące zajęcia na rachunku.